informacje wizowe

Przed wyjazdem za granicę powinniśmy sprawdzić czy potrzebujemy wizę do kraju docelowego oraz czy ewentualnie nie potrzebujemy wizy tranzytowej do kraju w którym zaplanowana jest zmiana samolotu. Dotyczy to zwłaszcza krajów, do których udajemy się po raz pierwszy.
W przeciwnym razie może nas spotkać przykra niespodzianka, gdy na przykład okaże się, że nie zostaniemy wpuszczeni na pokład samolotu.
Kopalnią wiedzy na temat min. wiz, polskich placówek za granicą czy informacji o interesującym nas kraju jest strona Ministerstwa Sprawa Zagranicznych


Informacje wizowe MSZ


Z wizą czy bez wizy?"

Opisy krajów - Poradnik "Polak za granicą"

Adresy polskich placówek za granicą

Zagraniczne placówki dyplomatyczne w Polsce

Ostrzeżenia dla podróżujących - MSZ"



Pomoc za granicą

Napadnięto mnie lub okradziono

Jeżeli zostałeś napadnięty lub okradziony, przede wszystkim powiadom o tym zdarzeniu lokalną policję. Potem skontaktuj się z najbliższą polską placówką dyplomatyczną lub konsularną. Konsul może ułatwić Ci kontakt z krewnymi lub znajomymi w Polsce, którzy prześlą Ci pieniądze za pośrednictwem banku lub firmy świadczącej tego rodzaju usługi.
W uzasadnionych przypadkach, jeżeli nie ma innych możliwości przekazania pieniędzy, konsul może wypłacić poszkodowanemu polskiemu obywatelowi kwotę, jaka zostanie wpłacona przez krewnych lub znajomych na konto Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Warszawie;
W szczególnie uzasadnionych przypadkach udzielić pomocy finansowej niezbędnej na powrót do Polski najtańszym środkiem transportu, o ile turysta zobowiąże się do zwrotu pożyczki po powrocie. Należy pamiętać, że przekazywanie środków pieniężnych przez polskie przedstawicielstwa dyplomatyczno-konsularne ograniczone jest do wyjątkowych sytuacji. Do zdecydowanej większości państw można przesłać pieniądze z Polski drogą bankową. Ponadto w kraju działają firmy świadczące płatne usługi transferu pieniędzy za granicę, które niemalże natychmiast po potwierdzeniu operacji wypłacają turyście za granicą równowartość kwoty wpłaconej w Polsce.


Zachorowałem, miałem wypadek

Przed wyjazdem za granicę zawsze należy pamiętać o wykupieniu ubezpieczenia. Opieka konsularna nie obejmuje kosztów pomocy lekarskiej. W przypadku braku ubezpieczenia koszty leczenia obciążają bezpośrednio obywatela, któremu została udzielona pomoc lekarska za granicą.


Utraciłem dokumenty

W przypadku utraty paszportu lub innych dokumentów podróży konsul może, po uprzednim potwierdzeniu tożsamości, wydać paszport tymczasowy na powrót do kraju.


Aresztowano mnie

Jeżeli zostałeś zatrzymany, aresztowany lub pozbawiony wolności, masz prawo żądać kontaktu z konsulem. Konsul zadba o to, aby obywatel RP nie był traktowany gorzej, niż obywatel państwa, w którym przebywa. Na wniosek zatrzymanego konsul może: powiadomić rodzinę o aresztowaniu uzyskać od władz miejscowych i przekazać zainteresowanemu informację o powodach zatrzymania, przewidywanej w ustawodawstwie sankcji karnej za popełnienie zarzucanego czynu, czasie trwania procedury sądowej oraz ewentualnej możliwości zwolnienia, a także dostarczyć aresztowanemu listę adwokatów (wyboru pełnomocnika musi dokonać sam zainteresowany) utrzymywać kontakt z zatrzymanym.


Narkotyki

Ministerstwo Spraw Zagranicznych szczególnie przestrzega przed posiadaniem, przewożeniem i dystrybuowaniem środków odurzających. W wielu krajach czyn ten zagrożony jest sankcją wieloletniego pozbawienia wolności lub karą śmierci. Pamiętaj też o tym, że warunki w tamtejszych więzieniach daleko odbiegają nie tylko od naszych standardów, ale i wyobrażeń.
Przemytnicy często wykorzystują nieświadomych ryzyka turystów, by przewieźć narkotyki przez granicę. Dlatego: zawsze sam pakuj swój bagaż, upewnij się, czy jest odpowiednio zabezpieczony i nigdy nie pozostawiaj go bez opieki nie przenoś przez granicę niczego dla innych osób, niezależnie od tego, jak niewinnie wygląda ten przedmiot i osoba, które Cię o to prosi. Jeżeli podczas kontroli zostaną znalezione przy Tobie narkotyki, tylko Ty poniesiesz odpowiedzialność. Z tych samych powodów bądź ostrożny podczas przyjmowania prezentów od osób, których nie znasz. nie przekraczaj granicy z osobami, których nie znasz nie daj się przekonać do przemytu narkotyków - ryzykujesz wieloletnie więzienie w obcym kraju


W kraju, w którym jestem, nie ma polskiego przedstawicielstwa

Na terytorium państw trzecich, gdzie Polska nie ma swojego przedstawicielstwa - ambasady, konsulatu zawodowego lub honorowego - masz prawo do opieki konsularnej ze strony przedstawicielstw innych państw członkowskich Unii Europejskiej na równi z obywatelami tych państw.
W razie wypadku lub choroby konsul jednego z państw Unii Europejskiej przekaże na wniosek zainteresowanego informacje o jego stanie zdrowia polskim władzom.
W przypadku zatrzymania, aresztowania lub pozbawienia wolności konsul jednego z państw Unii Europejskiej poinformuje na prośbę zainteresowanego stronę polską; będzie czuwał, aby obywatel RP był traktowany w taki sam sposób jak inni pozbawieni wolności.
W przypadku utraty lub kradzieży dokumentów konsul jednego z państw Unii Europejskiej po uprzednim potwierdzeniu danych osobowych oraz uzyskaniu zgody władz polskich wyda Europejski Dokument Podróży (ETD), dzięki któremu możliwy stanie się powrót do miejsca stałego pobytu.
W przypadku utraty pieniędzy konsul jednego z państw Unii Europejskiej udzieli pomocy finansowej, jednakże po uprzednim zezwoleniu władz polskich.
W przypadku zgonu polskiego obywatela konsul jednego z państw Unii Europejskiej powiadomi władze polskie, na których spoczywa obowiązek poinformowania najbliższych krewnych osoby zmarłej. Konsul unijny udzieli niezbędnej pomocy przy uzyskaniu świadectwa zgonu i poczyni niezbędne kroki w celu umożliwienia pochówku, kremacji lub odesłania ciała zmarłego do ojczystego kraju.


Bliska mi osoba zaginęła za granicą

(Wskazówki przygotowane we współpracy z fundacją ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych www.zaginieni.pl.)


Jak przygotować się do zagranicznego wyjazdu, aby zmniejszyć ryzyko zaginięcia?

Poinformuj rodzinę gdzie dokładnie jedziesz. Jeżeli planujesz odwiedzić kilka miejsc, zostaw dokładny plan podróży wraz z przewidywanymi terminami pobytu, adresami i numerami telefonów, osobami kontaktowymi itp. Umów się z na częstotliwość i formę kontaktu z rodziną (telefon, e-mail, SMS). Zaznacz, jak długi brak kontaktu z Twojej strony rodzina powinna uznać za niepokojący. Zaraz po przybyciu na miejsce skontaktuj się z bliskimi i przekaż im informacje o Twojej sytuacji. Pamiętaj, że z każdego kraju możesz łączyć się z bliskimi na koszt rozmówcy za pomocą tzw. numerów dostępowych (Poland direct). Połączenie dotyczy tylko numerów stacjonarnych, rozmówca musi wyrazić zgodę na połączenie. W centrali telefonicznej mówią po polsku. Dowiedz się jak najwięcej o miejscu, do którego wyjeżdżasz. Warto odwiedzić fora internetowe, które zawierają praktyczne informacje o specyfice danego kraju lub regionu. Zapisz dane kontaktowe do konsulatu RP w kraju, do którego wyjeżdżasz (telefon, adres). Jeżeli czujesz zagrożenie (ktoś cię śledzi, ktoś ci grozi) natychmiast skontaktuj się z najbliższym komisariatem policji. Nie bój się prosić o pomoc, nawet obcych ludzi na ulicy. W wyjątkowych przypadkach, jeżeli będziesz podróżować samodzielnie i obawiasz się, że możesz znaleźć się w niebezpieczeństwie, ustal z rodziną specjalne hasło/kod. Będzie można go użyć w rozmowie telefonicznej lub liście, aby niepostrzeżenie poinformować rodzinę, że jesteś w niebezpieczeństwie.


Co zrobić, jeżeli podczas wyjazdu zagranicznego zaginie dziecko?

Natychmiast skontaktuj się z najbliższą jednostką policji w kraju pobytu i zgłoś zaginięcie. Natychmiast skontaktuj się z organizacją pozarządową, która prowadzi poszukiwania zaginionych dzieci. W tym celu w większości krajów UE wystarczy zadzwonić z dowolnego telefonu stacjonarnego lub komórkowego na bezpłatny numer 116 000. Listę i adresy organizacji znajdziesz na stronie: www.missingchildreneurope.eu. Informacje o krajach, gdzie działa już telefon 116 000 znajdziesz na stronie: www.hotline116000.eu. Skontaktuj się konsulatem RP, który udzieli pomocy i wsparcia. Skontaktuj się z fundacją ITAKA (24h linia wsparcia +48 22 654 70 70), która udzieli dodatkowych informacji i wsparcia w poszukiwaniach.


Co zrobić, jeżeli podczas wspólnego wyjazdu zaginie osoba dorosła?

Natychmiast skontaktuj się z najbliższą jednostką policji w kraju pobytu i zgłoś zaginięcie. Staraj się sprawdzić, czy policja wykonuje wszystkie działania, do których jest zobowiązana. W zależności od okoliczności policja może przeszukać okolicę, rozpytać osoby itp. Skontaktuj się konsulatem RP, który sprawdzi, czy poszukiwana osoba, nie przebywa w szpitalu lub areszcie. Jeżeli w danym kraju działa organizacja pozarządowa, która zajmuje się poszukiwaniem zaginionych osób, nawiąż z nią kontakt i zgłoś zaginięcie. Organizacje poszukujące zaginionych, współpracujące z fundacją ITAKA, działają w Wielkiej Brytanii (www.missingpeople.org.uk) w Holandii (www.vermistepersonen.nl) oraz na Litwie (www.missing.lt). Skontaktuj się z fundacją ITAKA (24h linia wsparcia +48 22 654 70 70), która w miarę możliwości udzieli dodatkowych informacji i wsparcia.



Wszytkie wyżej wymienione informacje pochodzą z Ministerstwa Spraw Zagranicznych Al. J. Ch. Szucha 23, 00-580 Warszawa tel. (+4822) 523 9000